- - in Genel
Greyfurt

Narenciye dediğimizde aklımıza ilk gelen meyvelerden biri de Greyfut’dur. Seveni kadar sevmeyeni de olan bu nev-i şahsına münhasır meyvenin ülkemizde yetiştirilmeye başlanmasının hikayesi ise acıklı ve bir o kadar da gariptir.

 

Greyfurt ağacının yüksek rekolte (verim/ürün) verebilmesi için ortalama 300 gün güneş görmesi gerekir. Özellikle narenciyenin başkenti Antalya’da bolca üretilen Greyfurtun, ülkemizdeki hikayesi 100 yıldan kısa bir süre önce başlamıştır.

 

Halikarnas Balıkçısı

 

2. Dünya Savaşı yıllarında, Mehmet Zekeriya Sertel tarafından Tan Gazetesi çıkarılmaktadır. Gazetenin yazarlarından biri de Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısıdır. Cevap Şakir’in asker kaçaklarının affı hakkında yazdığı yazı yüzünden, Şakir ve Sertel İstiklal Mahkemelerinde yargılanıp idam cezasına çarptırılır. Ancak cezaları daha sonra kalebentliğe (kale bekçiliği) çevrilir. Cevat Şakir Bodrum’a, Zekeriya Sertel ise Sinop’a sürülür.

 

Cevat Şakir

 

Sürgün yerini benimseyip yerleşen Cevat Şakir, aynı zamanda tarıma ve bitkilere karşı oldukça ilgilidir. Yurtdışından pek çok fidan getirtip Bodrum’a eken Cevat Şakir, greyfurt fidanını da ülkemize ilk defa getiren ve eken kişidir.

 

Greyfurtun Ülkemize Geliş Hikayesi

 

Bugün severek ürettiğimiz Greyfurtlarımızın acıklı ve bir o kadar da garip hikayesi, 100 seneden kısa bir süre önce Bodrumda, Halikarnas Balıkçısı ile başlamıştır.

 

Siz de dalından taptaze toplanmış Greyfurtlarımızı, ücretsiz kargo seçeneğiyle hemen sipariş edebilirsiniz!

Bir yorum bırak

Epostanız paylaşılmayacak.

Yorumunuz*

İsim*

Eposta*

Website*