Nasıl Üye Olabilirim?

Giriş / Üye Ol sayfasından üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şifremi Unuttum / Bilmiyorum. Siteye nasıl giriş yapacağım?

Giriş / Üye Ol sayfasındaki “Şifremi Unuttum” kutusuna basarak yeni şifre alabilirsiniz. Yeni şifrenizi aldıktan sonra siteye giriş yapabilirsiniz.

Kayıtlı Adreslerimi Nasıl Değiştirebilirim?

Fatura ve Kargo adreslerinizi, “Müşteri Paneli” altında bulunan “Hesabım” sayfasındaki “Adreslerim” bölümünden değiştirebilirsiniz.

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Meyveagacim.com’a giriş yaptıktan sonra, satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize eklemeniz ve “Sepetim” sayfasına girerek, “Ödeme” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Satın Almak İstediğim Ürünlerin Ücretini Nasıl Ödeyebilirim?

“Ödeme” sayfasında “Kredi Kartı ile Ödeme”, “Banka Havalesi ile Ödeme” ya da “Kapıda Ödeme” seçeneklerinden birini tıklayıp, gerekli bilgileri girerek ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

Aldığım Ürünlerin Fiyatına KDV Dahil Mi?

Meyveagacim.com adresinden alışverişini yaptığınız her ürünün fiyatına KDV dahildir.

Aldığım Ürünlerin Fiyatına Kargo Ücreti Dahil Mi?

Meyveagacim.com adresinden alışverişini yaptığınız her ürünün fiyatına Kargo Ücreti dahildir.

Ürünleri Nasıl Yolluyorsunuz?

Satın aldığınız ürünleri, anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile adresinize gönderiyoruz.

Satın Aldığım Ürünleri Ne Zaman Teslim Alırım?

Ürünleriniz, sipariş onayınızın ardından 24 saat içerisinde kargo firmasına teslim ediyoruz. Kargo firması size ürünlerinizi, bulunduğunuz il / ilçe’ye bağlı olarak,  24 – 48 saat arasında ulaştıracaktır.

Meyvelerimizin tazeliğini korumak ve sizleri bekletmemek adına Cuma, Cumartesi ve Pazar günü verdiğiniz siparişlerinizi, takip eden ilk iş gününde kargoya veriyoruz.

Siparişimin Elime Ulaşmadığı Durumlarda Ne Yapmalıyım?

Kargo firması, satın aldığınız ürünleri kargo adresinize teslim etmektedir. Adresinizde bulunamadığınız durumlarda, paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi belirten bir not bırakılır. Paketinizin ilgili şubeden 3 gün içinde alınmaması durumunda, sipariş tarafımıza iade edilecektir.

Siparişinizin elinize ulaşmadığı durumlarda, 0242 421 22 26 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Yurt Dışına Gönderim Yapıyor Musunuz?

Şu anda KKTC ve yurtdışına gönderimiz bulunmamaktadır.

Meyveler Bozuk / Hasarlı Geldi. Ne Yapmalıyım?

Nakliye ve diğer sebeplerden dolayı size bozulmuş ya da hasar görmüş şekilde ulaşabilir. Böyle bir durumda lütfen canınızı sıkmayın! Şikayetinizi, ürün paketinin bir fotoğrafı ile bize iletisim@meyveagacim.com adresi üzerinden yollayın. Sorununuz ile hemen ilgilenip, yeni paketinizi aynı gün yola çıkartalım.

Satın Aldığım Ürünleri İade Etmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Ürünlerimiz dayanıksız tüketim malzemesi sınıfında olduğundan dolayı iade alamıyoruz. Ancak beğenmediğiniz noktalar ile alakalı bizimle iletişime geçerseniz, memnuniyetsizliğinizi gidermek adına elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz.

Neden Meyveagacim.com'u Tercih Etmeliyim?

Meyve Ağacım olarak kendi bahçelerimizde yetişen meyvelerimizi doğal olarak, yalnızca sezonunda topluyoruz. Sipariş verdiğinizde, sezonunda dalından taptaze topladığımız meyvelerimizi özenle paketleyerek sizlere ulaştırıyoruz.

Ürünleriniz Organik Mi, Doğal Mı?

Türkiye’de ne yazık ki organik tarım yapmak mümkün değil. Meyve Ağacım olarak tüm meyvelerimizi doğal, sağlıklı ve kimyasal kalıntı bulunmayacak şekilde üretiyoruz.

Organik ve Doğal Meyve Arasındaki Fark Nedir?

Yetiştirilme süresince renk alması, daha hızlı büyümesi ya da daha uzun süre dayanması için herhangi bir kimyasal işlem uygulanmamış meyveler, Doğal Meyve olarak adlandırılır.

Yetiştirilme süresince hiç bir kimyasal maddenin, ayrıca ürün için gerekli dahi olsa herhangi bir ilacın kullanılmadığı ürünler Organik Meyve olarak adlandırılır.

Meyvelerinize Herhangi Bir İşlem Uyguluyor Musunuz?

Meyve Ağacım olarak, ürünlerimizin renk alması, daha hızlı büyümesi ya da daha uzun süre dayanması için herhangi bir kimyasal işlem uygulamıyoruz.